Cięcie plazmą – wypalanie plazmowe

Plazma określana jest przez fizyków czwartym stanem materii. Nie dziwi taka definicja, bo faktycznie plazma ma niezwykłe właściwości i coraz większe możliwości zastosowań, szczególnie w procesie obróbki metali. Plazma złożona jest jednocześnie z cząstek naładowanych elektrycznie, jak i obojętnych. Występują w niej zjonizowane atomy i elektrony, jednakże cała objętość, którą zajmuje plazma, pozostaje elektrycznie obojętna. Cięcie plazmą wykonywane jest ręcznie lub maszynowo. Urządzenie, które jest za to odpowiedzialne, działa sprawnie, a specjalnie przygotowany do tego celu palnik, pozwala na cięcie w miejscach trudnodostępnych, a do tego w różnych pozycjach.

Plazma do cięcia metalu (blach, stali nierdzewnej, aluminium) ma wiele zalet, które czynią ten sposób bardzo atrakcyjnym.

 

• Wszystko odbywa się w sposób bardzo szybki, cięcie osiąga znaczne prędkości, co przyspiesza pracę,
• Cięcie zachodzi bez podgrzewania, co gwarantuje szybkie przebijanie,
• Temperatura ma mały wpływ na cięty materiał, a to dzięki dużym prędkościom,
• Ponadto zachowana jest niewielka szczelina cięcia i możliwość wycinania bez nadpalania materiałów cienkich.

Nasza firma ma w swojej ofercie cięcie blach na wypalarce kombinowanej Pierce RUR 3000GP. Dzięki niej możliwe jest cięcie stali za pomocą tlenu lub plazmy. Maszyna jest naprawdę skuteczna – wyposażona w cztery głowice tnące. Warto wiedzieć, że do cięcia metali stosowane są tylko palniki plazmowe o łuku zależnym. Żeby taki łuk mógł się zajarzyć, potrzeba jest impulsu prądu o wysokim napięciu. Jego skuteczność objawia się w tym, że tnie wszystkie materiały konstrukcyjne, które przewodzą prąd elektryczny, a więc stal wysokostopową, aluminium, miedź i tym podobne.

Zapraszamy państwa do skorzystania z naszej oferty. Naszą specjalizacją jest wypalanie plazmowe, a nasze wieloletnie doświadczenie pozwala spełnić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.